kilka informacji o kocie

Bengalskim

Pierwsze udokumentowane wzmianki dotyczące krzyżowania kota domowego z dzikim kotem bengalskim pochodzą z 1934 roku, kiedy to w jednym z belgijskich czasopism pojawił się artykuł poruszający tę tematykę. Nie był on jednak znaczący ze względu na niewielką ilość szczegółowych informacji. W 1946 roku tematem hybrydmiędzygatunkowych zajęła się Jean ipsum …cytat wikipedia

 

wikipedia
info

Kot bengalski

Jaki jest kot bengalski…

– dużo osób zadaje nam to pytanie. Wiem jedno, że cechy kota bengalskiego są niepowtarzalne w innych rasach, a na pewno w większości z nich. Jesteśmy przekonani że są bardziej inteligentne, posiadają lepszy zmysł węchu, są bardziej aktywne i sprytne. Są też uparte i przebiegłe              a czasami obrażalskie. Potrafią wydawać z siebie różne dźwięki od mruczenia, miauczenia, śpiewu, po ochrypłe pomruki i dzikie wrzaski. Nie boją się wody, niektóre koty lubią się w niej pluskać. Potrafią wejść do wanny wypełnioną wodą. Tak robi nasza Lusi, która lubi wskoczyć do wanny podczas kąpieli naszej córki Amelki. Bardzo lubią dobrą zabawę, aportują, reagują na swoje imię, poddają się tresurze. Bengale są bardzo towarzyskie, lubią przebywać tam gdzie coś się dzieje. Chcą być tam gdzie są ludzie, domownicy. Być w centrum. I są straszne przytulasy…

Kot bengalski i jego charakter…

Z reguły mają pokojowe nastawienie, da się wyczuć że nas kochają. Bez problemu tolerują inne zwierzęta (chociaż na początku bywa różnie), które znajdują się w naszym domu. Ich przywiązanie do właściciela-opiekuna można porównać do relacji psa z człowiekiem. Te umiejętności, cechy zewnętrzne i charakteru, powodują że kota bengalskiego nie da się nie kochać, a w domu gdzie mieszka kot bengalski da się wyczuć jego magię. Przebywanie z kotem rasy bengalskiej, powoduje że człowiek staje się bardziej wrażliwy, łagodny i pogodny. Dotyk futra, obserwacja zachowań, wspólna zabawa, sen z kotem bengalskim i relaks daje dużo przyjemności.

  Tak w kilku zdaniach możemy ogólnikowo przedstawić kota rasy bengalskiej.

Wygląd kota bengalskiego…

– kot bengalski ma masę średnią. Kocury zazwyczaj ważą od około 5 do 7 kg. Kastraty często ważą więcej niż koty bez zabiegu (podobnie jest z kotkami), kotki ważą od około 3 kg do 4,5-5 kg. Ciało kota bengalskiego jest dobrze umięśnione i to widać. Samce są większe i silniej zbudowane od samic. Koty i kotki mają długie łapy i ogon, a małą w stosunku do reszty ciała głowę. Samce mimo swojej wagi i dobrze zbudowanej postury są zwinne i szybkie..

Futro

– futro kota bengalskiego, to niewątpliwie główna zewnętrzna cecha charakterystyczna. Gęste, grube, krótkie i bardzo miękkie oraz przyjemne w dotyku futerko, to jego atut.

Co je kot bengalski…

– kot bengalski nie jest wybredny. Pamiętajmy jednak, że jego tryb życia w porównaniu do innych kotów  jest bardziej aktywny. Dlatego kot bengalski powinien dostawać odpowiednią dawkę energii. Na rynku jest dużo dobrych karm- (najlepiej) karm klasy premium. My karmimy  nasze koty karmą suchą firmy Josera. Producent ma bogatą ofertę, mają karmy odpowiednie dla naszej rasy. Koty lubią ją jeść, są zdrowe i nie mamy z nimi żadnych problemów. Do picia dostają wodę. Pożywienie, woda jest cały czas dostępne dla kotów, jedzą i piją kiedy mają na to ochotę.                                                                                                                                 Kociaki zaczynają swoją żywieniową przygodę od karmy preferowanej dla nich firmy Royal Canin o nazwie Mother & Babycats. Po trzech pierwszych miesiącach życia zmieniają dietę  na karmę Josera Minette

 

 

Umaszczenie kota bengalskiego…

– mamy kilka odcieni szaty naszych milusińskich, od najczęściej spotykanych (moim zdaniem najładniejsze) odcieni brązu, śnieżnego jak i srebrnego. Wzory na futrach powinny być jak najbardziej niezwykłe. Cętki powinny być jak najbardziej rozmieszczone losowo, a rozety które w chwili obecnej są najbardziej popularne i modne powinny być regularnego kształtu. Obrzeża rozet są ciemniejsze niż ich środki, a środek rozety ciemniejszy niż kolor tła. Kształty na futrze kotów marmurkowych powinny być niespotykane i czym bardziej niezwykłe tym lepiej są oceniane. Na brzuszku muszą być cętki tło zdecydowanie jaśniejsze.                         Łapy cętkowane, rozetowe, marmurkowe spody koniecznie ciemne. Ogon ma ciemne regularne pręgi, zakończony jest tym samym ciemnym kolorem. Na uszach odcisk kciuka. Literka M na czole. Pożądaną cechą umaszczenia kota bengalskiego jest wrażenie jakby kot był przyprószony złotem-efekt glitter i nasze koty to mają.

Kupujemy  kociaka …

– kociaki mogą opuścić nasz dom, hodowlę po ukończeniu 13 tyg. życia. Po tym czasie koty potrafią samodzielnie jeść, korzystają z kuwety wiedzą co to pies i dzieci. Są prawidłowo odrobaczone i zaszczepione. Potrafią tępić pazurki na drapaku oraz są oswojone z ciepłem domowego ogniska. Transporter nie będzie dla nich nowiną. Razem z pociechą otrzymacie Państwo rodowód, książeczkę zdrowia z wpisanymi datami szczepień i odrobaczeń przez doktora prowadzącego miot (przychodnia weterynaryjna Bagienna w Chotomowie) i numerem Chip. Dodatkowo otrzymacie Państwo wyprawkę, w skład której wchodzi bardzo dobra karma, zabawki itp.                                                                                                             Zakup kociąt oparty jest na umowie kupna-sprzedaży. Dokument zabezpiecza nie tylko Nas sprzedających jak i kupujących, ale przede wszystkim samego kociaka. Musimy Pamiętać, że kot w opcji na kolanka nie może być rozmnażany oraz w pewnym wieku musi zostać poddany zabiegowi kastracji/sterylizacji. Więcej na stronie zakup kociaka.

Pielęgnacja kota bengalskiego…

– kot bengalski jest łatwy w pielęgnacji. Przy zdrowym odżywianiu nasze koty nie sprawiają nam i sobie dużo kłopotów i nie wymagają dużo starań. Możemy je od czasu do czasu wyczesać, sprawdzić czystość w uszach i obciąć pazurki, tę ostatnią czynność należy najlepiej robić regularnie w podobnych odstępach czasu. Dzięki temu koty przyzwyczają się do zabiegów pielęgnacyjnych i sprawia mniej trudności w ich robieniu…

We love bengal

Społeczność Sakalmoon. Grupa Facebook dla wszystkich miłośników kota bengalskiego, Właścicieli kotów z naszej hodowli. Tu możesz zadać pytanie, umieścić post, zobaczyć ciekawe zdjęcia, podzielić się swoim doświadczeniem.